بهمن نیوز

کد خبر: ۷۷۶ تاریخ انتشار : ۲۱-۰۹-۱۴۰۱ - ۸:۵۰ چاپ چاپ

ورود به دنده عقب هنگام حرکت رو به جلو چه تبعاتی دارد؟

ورود به دنده عقب هنگام حرکت رو به جلو چه تبعاتی دارد؟

ممکن است برای هر راننده‌ای پیش بیاید که در هنگام حرکت، دنده را اشتباه بزند اما سوال این جا است که در خودروهای دنده دستی اگر به هنگام حرکت وارد دنده عقب بشویم چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

به گزارش بهمن نیوز؛ شاید برای هر راننده‌ای پیش بیاید که هنگام تعویض دنده، دنده اشتباهی را انتخاب کند و بلافاصله آن را اصلاح کند. اما هنگامی که رو به جلو حرکت می‌کنیم چه اتفاقی می‌افتد اگر به اشتباه وارد دنده عقب شویم؟

اگر جعبه دنده خودرو شما اتوماتیک باشد، این امر بسته به سرعت خودرو، ‌می‌تواند صدماتی بعضا جدی به آن وارد کند. اگر سرعتی زیر ۱۰ کیلومتر بر ساعت داشته باشیم ممکن است که گیربکس اصلا آسیب نبیند اما در سرعت‌های بالا ممکن است گیربکس آسیب‌های جدی ببیند.

به همین منظور در خودروهای جدید فاصله بین حالت “R” و “N” زیاد است و در برخی خودروها این امر نیازمند فشار دادن قفل ایمنی گیربکس (دکمه‌ای بر روی دسته دنده) است که بتوان از حالت “N” به دنده عقب “R” رفت.

اما این امر در گیربکس‌های دستی متفاوت است. در گیربکس‌های دستی، هنگام حرکت رو به جلو اگر بخواهیم به دنده عقب برویم تنها یک صدای گوش خراش (ساییده شدن دو چرخ بر روی هم) شنیده می‌شود و دنده به هیچ عنوان جا نمی‌رود.

لینک کوتاه :
کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای گروه بهمن محفوظ می باشد