بهمن نیوز

کد خبر: ۷۴۶ تاریخ انتشار : ۱۶-۰۹-۱۴۰۱ - ۱۵:۵۳ چاپ چاپ
حضور پررنگ خودروسازی اسنا در تولید اتوبوس؛

مدیر عامل اسنا: توان تامین صددرصدی اتوبوس کشور را داریم

جلیل هاشمی می‌گوید: اگر سفارش اتوبوس داشته باشیم می‌توانیم با افزایش شیفت‌های کاری، تمامی آنها را تامین کنیم.

در بررسی جایگاه اقتصادی کشورهای جهان، صنعت خودروسازی به دلیل ارزش و جایگاه ویژه آن در شبکه تولید صنعتی و خدمات پس از فروش، یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی محسوب می‌شود؛ یکی از زیرشاخه های این صنعت بزرگ، تولید اتوبوس، ون و کشنده هاست، وسایل حمل و نقلی که با وجود اهمیت بالا اما کمترین توجه به آن شده است.

اتوبوس یکی از مهم ترین وسیله حمل و نقل عمومی است که بیشترین تقاضا را از طرف مردم دارد؛ اما آنطور که دیده می شود تعداد زیادی از این اتوبوس‌ها فرسوده است و آنطور که فعالان این صنف می گویند شهرداری که اصلی ترین متقاضی خرید آنهاست کمترین خرید را داشته است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی مقامات مسوول، تعداد ناوگان فرسوده اتوبوسرانی شهری در کل کشور، حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار دستگاه است. این در حالی است که شرکت‌های واحد اتوبوسرانی به حداقل ۷هزار دستگاه اتوبوس جدید در شهرهای مختلف کشور نیاز مبرم دارند و تولید کنندگان خبر از تامین نیاز صد در صدی می دهند.

جلیل هاشمی مدیر عامل شرکت خودروسازی اسنا در این خصوص می گوید: بیش از ۲۰ سال است که شرکت اسنا در زمینه تامین و تولید اتوبوس شهری، ون، آمبولانس و خودروهای مرتبط با حمل و نقل عمومی و خدمات شهری و خدمات اجتماعی فعالیت داشته است؛ در حال حاضر شرکت خودروسازی اسنا که در شهر تبریز مستقر است، ظرفیت تولید هزار و ۵۰۰ اتوبوس در یک شیفت کاری را دارد که اگر ۲ شیفت فعالیت کند، قابلیت تولید و تامین انواع اتوبوس شهری را دارد.

مدیر عامل شرکت اسنا گفت: اتوبوس دیزلی تک کابین که به اتوبوس ۱۲ متری مشهور است، بیشترین سهم تولید را به خود اختصاص داده است؛ به زودی تولید اتوبوس دو کابین ۱۸ متری برای بی ار تی کلان شهرها شروع خواهد شد و چند ماه دیگر هم اتوبوس شهری ۹ متری به بازار عرضه خواهد شد.
هاشمی تشریح کرد: اتوبوس تولیدی شرکت اسنا دارای استانداردهای ملی، استانداردهای بین المللی بوده و از لحاظ آلایندگی دارای استاندارد یورو پنج EEV است؛ از لحاظ امکانات و آپشن می توان گفت اتوبوس تولیدی شرکت اسنا حتی بالاتر از اتوبوس شهری کشورهای اروپایی است.

به گفته این مقام مسئول، ۲۰۰ نفر کارگر در شرکت خودروسازی اسنا مشغول کار هستند و اگر سفارش بیشتری بگیریم می توانیم تعداد پرسنل و اشتغال را تا ۶۰۰ نفر افزایش دهیم.

طبق آمارها، در طول بیش از ۱۰ سال شهرداری اقدام به خرید اتوبوس نکرده است و اتوبوسی به ناوگان حمل و نقل اضافه نشده که آقای هاشمی می گوید تقریبا بیش از ۲۰ هزار دستگاه اتوبوس در طول کشور نیاز است و شرکت اسنا و سایر شرکت هایی که در زمینه تولید اتوبوس فعالیت دارند به راحتی می توانند این نیاز کشور را تامین کنند.

هاشمی با بیان اینکه موضوع حمل و نقل عمومی ارتباط مستقیم با مصرف سوخت، آلایندگی هوا، رفاه و آسایش هموطنان دارد، گفت: به عنوان تولید کننده معتقد هستیم اگر مدیران کشور ارزش حمل و نقل عمومی را بدانند، نه تنها این صنعت می تواند پایدار باشد و بلکه نیازهای داخل کشور و حتی خارج کشور را برطرف می کند.

مدیرعامل خودروسازی اسنا با بیان اینکه اتوبوس سازی در کشور بیشترین اشتغال زایی را به خود اختصاص داده است، گفت: این صنعت می تواند در اقتصاد کشور تاثیر زیادی بگذارد. بیش از ۵۰ درصد قطعات از جمله اتاق، شاسی، بدنه، شیشه و قطعات تزئینی اتوبوس در داخل کشور قابل تامین است و باعث رونق بسیاری از کارگاه های تولیدی می شود.

هاشمی در خصوص کل ظرفیت تولید اتوبوس در کشور گفت: حدود ۱۲ شرکت پروانه تولید اتوبوس دارند. اگر شرکت‌های اتوبوس سازی تامین مالی شوند به راحتی تولید ۱۵هزار دستگاه در سال دست یافتنی است.

لینک کوتاه :
کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای گروه بهمن محفوظ می باشد