بهمن نیوز

کد خبر: ۱۴۱۲ تاریخ انتشار : ۰۷-۰۳-۱۴۰۲ - ۱۶:۵۲ چاپ چاپ
جمشید ایمانی در نشست تخصصی بورس کالا مطرح کرد:

عرضه خودرو در بورس کالا احیا می‌شود؟

عرضه خودرو در بورس کالا احیا می‌شود؟

رئیس هیات مدیره گروه بهمن می‌گوید: «امیدواریم با اشتراک نظر شورای رقابت و شورای عالی بورس، عرضه مجدد خودرو در بورس کالا آغاز شود.»

رئیس هیات مدیره گروه بهمن در دومین همایش تجلیل از برترین‌های بورس کالای ایران درباره تجربه قیمت گذاری دستوری گفت: بیش از ۵ دهه است که بحث قیمت گذاری دستوری مطرح و در این مدت کالایی نبوده که با روش دستوری قیمت گذاری نشده باشد اما همزمان مصرف کننده و تولیدکننده راضی باشند، پس این موضوع نشان می‌دهد قیمت گذاری دستوری جواب نمی‌دهد.

ایمانی قیمت گذاری دستوری را یکی از عوامل زیان ده شدن خودروسازان می‌داند. وی می‌گوید: قیمت گذاری دستوری باعث شده که صنعت خودرو به یک صنعت زیان ده تبدیل شده و با زیان ۳۵۰ هزار میلیارد تومانی مواجه شود.

جمشید ایمانی در آسیب شناسی مسائل خودروسازان، می‌گوید: در حال حاضر خودروساز نه تعیین کننده قیمت بوده و نه مدیریت فروش را بر عهده دارد، ضمن اینکه مدیریت نقدینگی هم از خودرساز سلب شده که این کاملا با دستورالعمل حاکمیتی شرکتی مغایر است.
ایمانی می‌گوید: بورس کالا به دلیل سازوکار عرضه ‎و تقاضا، بستر قانونی و شفاف برای کشف قیمت منصفانه و دوری از نظام قیمت‌گذاری دستوری است که با حمایت شورای عالی بورس و عملکرد خوب بورس کالا در برهه ای از قیمت گذاری رها شدیم.
وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر تفاوت قابل توجه قیمت خودرو با قیمت بازار آزاد، چالش اصلی صنعت خودرو است که متاسفانه مابه التفاوت آن نصیب مصرف کننده واقعی و خودروساز نمی‌شود اما با عرضه خودرو در بورس کالا این اتفاق رُخ داد، ضمن اینکه با عرضه در بورس کالا قیمت کف بازار شکست و بازار مدیریت شد.

وی با بیان اینکه با عرضه خودرو در بورس کالا به طور متوسط افراد ۲۰ درصد زیر قیمت بازار، خودرو می‌خرند، درباره سرنوشت عرضه خودرو در بورس کالا گفت: شورای رقابت در گذشته صراحتا با ارسال نامه‌ای به بورس کالا تنها چند خودرو را مشمول قیمت‌گذاری و خارج از بورس کالا تشخیص داد، ولی از ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ به یکباره همه خودروهای سواری را مشمول مصوبه شورای رقابت و حضور در سامانه یکپارچه تشخیص داد. به همین دلیل فعلا عرضه متوقف شده است و منتظر نظر شورای رقابت در خصوص قیمت گذاری و نحوه عرضه هستیم.

در ادامه دومین همایش تجلیل از برترین‌های بورس کالای ایران از شرکت «بهمن موتور» به عنوان برترین‌های عرضه محصول در بورس کالا تقدیر شد. در این رویداد که با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، سرپرست وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت)، رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و جمع کثیری از مقام‌ها و تولیدکنندگان بخش دولتی و خصوصی برگزار شد، در پایان ۴۰ شرکت تولیدی، هلدینگ، انجمن و بانک به عنوان برترین‌های بورس کالا و «همراهان شفافیت» معرفی شدند؛ همچنین از ۸ شخصیت اثرگذار و برجسته به دلیل اقدم‌های ارزنده در جهت رشد شفافیت اقتصاد، تجلیل شد.

 

لینک کوتاه :
کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای گروه بهمن محفوظ می باشد