بهمن نیوز

کد خبر: ۱۰۱۱ تاریخ انتشار : ۲۳-۱۱-۱۴۰۱ - ۱۳:۳۳ چاپ چاپ
در تازه‌ترین ارزیابی صد شرکت برتر ایران مشخص شد:

بهمن موتور در مسیر صعود

بهمن موتور در مسیر صعود

ارزیابی یک صد شرکت برتر ایران اعلام و مشخص و بهمن موتور برترین شرکت خصوصی خودروساز کشور شناخته شد.

این شرکت با مدیریت بخش خصوصی توانست نام خود را در میان یک صد شرکت برتر قرار دهد. این موفقیت در حالیست که بهمن موتور توانسته با پشت سر گذاشتن صدها شرکت دولتی وابسته به درآمد نفتی و شرکت‌های خصوصی متصل به دولت رتبه ۸۶ را در میان صد شرکت برتر ایران کسب کند.
این شرکت خودروسازی از نظر عملکرد کلی، در یک دهه اخیر ۱۱۴ پله صعود داشته است. به نحوی که در سال ۱۳۹۲ رتبه ۲۰۰ را در میان پانصد شرکت ایران داشته است.
در این ارزیابی شرکت‌های برتر بر اساس ۳۳ شاخص همچون «بیشترین فروش»، «بیشترین سودآوری»، «بالاترین ارزش بازار»، «بالاترین ارزش افزوده»، «بیشترین دارایی»، «بالاترین اشتغال‌زایی»، «بهره‌وری کل عوامل» و… معرفی می‌شوند که هر ساله این ارزیابی بین ۵۰۰ شرکت برتر انجام می‌گیرد.
بر اساس اطلاعات منتشر شده در این ارزیابی که توسط نهادهای مستقل انجام شده است، بهمن موتور در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۹۳۸۳۰.۶ میلیارد ریال فروش داشته که این رقم در سال ۱۳۹۲ بالغ بر ۲۶۰۲.۳ میلیارد ریال بوده و این شرکت با ۱۷۶درصد رشد بهترین عملکرد را در فروش داشته و رتبه ۷ را در کل کشور بدست آورده است.

به دنبال اجرای برنامه‌های توسعه‌ای شرکت و افزایش دارایی‌های مولد این شرکت، مجموع دارایی‌‎های شرکت بهمن موتور در سال ۱۳۹۲ رقمی بالغ بر ۵۹۲۳ میلیارد ریال ارزیابی شده است که این رقم در سال ۱۴۰۰ به عددی بالغ بر ۱۱۰۴۵۲ میلیارد ریال افزایش پیدا می‌کند.

بهمن موتور با افزایش تنوع در سبد محصولی خود، اجرای طرح‌های فروش سازمانی و منفرد توانست سهم خود را در بازار افزایش دهد. نتیجه اجرای این سیاست‌ها در شاخص «بازدهی فروش» بروز پیدا کرده است به نحوی که این شرکت در سال ۱۳۹۲ رتبه ۸۹ را داشته که این رتبه در ارزیابی مربوط به سال ۱۴۰۰، با ۳۹ واحد صعود به عدد ۵۵ می‌رسد.

اعضا هیات مدیره متخصص در صنعت خودرو با اشرافی که بر مسائل صنعت خودرو داشتند، توانست بازدهی این شرکت را بهینه کند. در خصوص شاخص «بازده دارایی» شرکت بهمن موتور در سال ۱۳۹۲ رتبه‌ ۹۵ را داشته که این شرکت در ارزیابی سال ۱۴۰۰ نیز صعود کرده و به رتبه ۶۳ می‌رسد.
اگر عملکرد بهمن موتور را درباره شاخص «بازده ارزش ویژه» مورد بررسی قرار دهیم، خواهیم دید این شرکت در سال ۱۳۹۲ رتبه ۹۲ را داشته و در اخرین ارزیابی با صعودی قابل توجه به رتبه ۷۱ دست پیدا می‌کند.
ثمره این صعودها در شاخص اشتغال خودنمایی می‌کند. بهمن موتور که در سال ۱۳۹۴ نرخ اشتغال منهای ۰.۴- درصد را تجربه می‌کند و در سال ۱۴۰۰ به رقم چشمگیر نرخ اشتغال ۲۰.۲ درصد می‌رسد.
بهمن موتور از جمله شرکت‌های خودروساز بخش خصوصی است که توانسته در مدت کوتاهی جایگاه قابل توجهی در صنعت پیدا کند. فیدلیتی، دیگنیتی و ریسپکت و وانت کارا و کاپرا، ون باری اینرودز از جمله محصولات سالیان اخیر بهمن موتور است.
سازمان مدیریت صنعتی از سال ۱۳۷۷ رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران را هر ساله انجام داده است. این رتبه‌بندی با الهام از رسالت این سازمان با فراهم کردن آمار و اطلاعات شفاف و مفید در مورد بنگاه‌های اقتصادی کشور، فضای روشن‌تری از کسب‌وکار اقتصادی کشور ارایه می‌دهد و به مدیران بنگاه‌های اقتصادی، سیاست‌گذاران و پژوهشگران، یاری می‌‎رساند تا شناخت و درک دقیق‌تری از مقیاس، ساختار مالی و اقتصادی صنایع و بنگاه‌های اقتصادی بزرگ کشور بیابند.

لینک کوتاه :
کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای گروه بهمن محفوظ می باشد